obrázek neuronu

8 pravidel pro vznik nových mozkových buněk

Podle posledních poznatků lidský mozek obsahuje kolem 85 miliard nervových buněk (neuronů). Je všeobecně známý fakt, že během života postupně dochází k ubývání mozkových buněk (k ubývání mozkových buněk začíná docházet přibližně kolem třicátého roku).

Informace, která už tak známá není, je fakt, že v průběhu života si náš mozek také vytváří nové mozkové buňky. Ano, vážně náš mozek si dokáže vytvářet sám nové mozkové buňky a tento jev se nazývá neurogeneze.

Náš mozek se skládá z mnoha částí (tedy k tvorbě nových mozkových buněk nedochází bohužel ve všech částech). My se budeme věnovat části mozku, která se nazývá hipokampus a je to právě ta část mozku, u které dochází k tvorbě nových mozkových buněk.

Podle posledních odhadů dochází v hipokampu k tvorbě přibližně 700 nových mozkových buněk denně.

Na první pohled to nevypadá na velké množství, ale tvorba nových neuronů je pro nás velice důležitá. Nové neurony jsou důležité především pro ovlivnění naší nálady. Přesněji: pokud se zastaví tvorba nových mozkových buněk, začne se u nás dostavovat deprese.

Tvorba nových mozkových buněk je také velice důležitá u procesu učení a paměti (poznávání určitých míst, orientace v prostoru, zhoršená kvalita vzpomínek...).

Z nedávných vědeckých výzkumů bylo zjištěno, že tvorbu nových mozkových buněk můžeme i my sami ovlivnit. A které činnosti pomáhají zvyšovat produkci nových mozkových buněk?

Produkci nových neuronů zvyšuje:

učení
sex
trénink kognitivních funkcí
mnemotechniky (paměťové paláce, metoda příběhu...)
tělesna aktivita (velice výrazný vliv)
strava (rovnoměrné stravování, delší pauzy mezi jídlem...)
vitamín P (flavonoidy)
omega-3 mastné kyseliny (velice dobře také působí proti depresím)


Zajímavé je, že některé léky proti rakovině dočasně mohou zastavit produkci nových neuronů a lidi poté trpí depresemi, i když se vyléčili z rakoviny. Jakmile je však tvorba nových mozkových buněk zase obnovena, deprese odezní.

Můžeme tedy s největší pravděpodobností tvrdit, že tvorba nových mozkových buněk probíhá u zdravých lidí přirozeně. Můžeme však sami ovlivnit (na základě výše popsaných informací), zda tvorbu nových mozkových buněk podpoříme nebo ji naopak zpomalíme.

Pokud vás zajímají podobné informace, můžete se zdarma přihlásit do
online-kurzu: Trénink paměti - naučte se zapamatovat si cokoliv, ve kterém se také dozvíte, co snižuje produkci nových neuronů a jak zabránit odumírání mozkových buněk. Vstupte ZDARMA do kurzu > >

Zanechte komentář:

(8) komentáře

Aleš

už od dětství víme že zdraví životní styl nám pomáhá a už je to potvrzeno i vědecky

Odpovědět
  Václav Posolda

  Vědě to někdy déle trvá… než našemu obyčejnému („selskému“) rozumu :)

  Odpovědět
Jiří

Tak si na to připijeme,na zdravý životní styl a na Vaše zdraví!

Odpovědět
  Václav Posolda

  I na Vaše zdraví :)

  Odpovědět
Ivona

Dobrý den, pane Posoldo, děkuji za Vaše skvělé rady. Moc bych Vás chtěla poprosit o pomoc jak si zapamatovat třeba 20 různých slov, které mi někdo říká a já je musím po delší době opakovat. Dále bych chtěla poprosit jak si zapamatovat delší příběh. Je mi 50 roků a mám problém s pamětí.
Děkuji.
Ivona

Odpovědět
hana levá

prosím o opakované učení,ale štve mě to že se musím pokaždé přihlásit

Odpovědět
Přidejte odpověď

Zanechte komentář:

Nový online kurz: Trénink paměti
naučte se zapamatovat si cokoli

x