zlepšit paměť

Proč si většina lidí myslí, že má špatnou paměť?

Chci se vás zeptat, co si myslíte o své paměti? Kdybyste ji měli ohodnotit stupnicí od 1 až 10, kde 0 by byla nejhorší paměť a 10 je, že vaše paměť je perfektní, jakým číslem byste vaši paměť ohodnotili?

Zajímavé je, že většina lidí svoji paměť považuje za ne zrovna ideální. Ještě jsem neslyšel snad nikoho, kdo by o sobě řekl: moje paměť je hodně dobrá. Ale to je škoda, protože pokud si o své paměti budete myslet, že je dobrá, bude vám líp fungovat.

Platí Jednoduché pravidlo: vaše paměť se víc zlepší, pokud vy jí budete víc věřit, a pokud ji budete považovat za špatnou, nebude fungovat tak dobře, jak by mohla. A věřit své paměti se můžeme naučit tím, že ji pochopíme.

Mně se nedávno stala taková kuriozita, že jiní lidé na mém místě by, už asi běželi do lékárny pro nějaké zázračné prášky na paměť. A co se mně stalo? Stalo se mně, že jsem v bývalé práci potřeboval vědět datum. Podívám se do telefonu, zapíši datum do nějaké nedůležité složky… za chvíli zase potřebuji vědět datum, ale nějak se mě vytratilo z hlavy, nevadí, zase se podívám na telefon a zapíši datum a píši dále. Za chvíli dojde kolega a ptá se mě, jaké je dnes datum? A já to zase nevěděl, podívám se zase do telefonu, říkám mu to on odejde, za pár hodin zase vypisuji další papír a hádejte, co jsem nevěděl … A to ještě není všechno, hádejte, na co se mě večer ptala manželka? A co myslíte, věděl jsem to? No nevěděl.

V podobných situacích začne mít o své paměti pochybnosti a začne vědomě nebo nevědomě hledat důkazy toho, že jeho paměť je horší. A protože každý z nás jednou za čas něco zapomene, tak si samozřejmě důkaz svojí pochybnosti potvrdíme a dojdeme k přesvědčení, že naše paměť se vážně zhoršila. Jak si myslíte, že bude pracovat vaše paměť, když si o ní budete myslet, že je špatná? Samozřejmě špatně.

A to byl příklad toho, jak může člověk, co má paměť úplně v pořádku, uvěřit v to, že jeho paměť je vážně špatná, a ona se doopravdy díky tomu špatnou stane. Říká se tomu sebenaplňující proroctví.

Dobré je, že když pochopíte, jak vaše paměť funguje, tak se vám toto nikdy nestane. Mě se povedlo zapomenout během dne 4x datum a myslíte si, že jsem si říkal, že mám špatnou paměť? Vůbec, věděl jsem totiž, že informace o datu mně neprošla přes paměťové filtry.

Otázky, které by si měl člověk klást, když se mu taková situace stane, by měly být typu: soustředil jsem se dost během toho, co jsem to datum psal nebo jsem myslel na to, jak už budu doma? Nebo spal jsem v noci jen 4 hodiny, nemohlo to být tím…..

Aby se vám to příště nestalo, musíte hledat otázky, čím by to mohlo být, že jste něco zapomněli, a ne si hned říci mám špatnou paměť.

Shrnutí: většina lidí považuji svoji paměť za špatnou, ale nemají k tomu většinou žádný dobrý důvod. Když budete víc věřit své paměti, bude vám i lépe fungovat a pokud na něco zapomenete, hledejte důvody proč.

Znáte 9 snadných Tipů k lepší paměti ? >> Klikněte zde <<

Zanechte komentář:

(2) komentáře

Růžena

Dobrý večer,zdravím a jelikož se o psychologii dosti zajímám-oblíbila jsem si Vaše rady.Teď se mi stala takováto záhada.Dostala jsem k vánocům náhrdelník z pravých perel.Moc se mi líbil a měla jsem z něj velikou radost.Odjížděla jsem na několik dnů z bytu -bydlím sama,bude mi za pár dní 80 – z obav,aby mi náhodou nějaký zloděj dárek neukradl,schovala jsem jej na nějaké bezpečné místo,ale bezmyšlenovitě.Po návratu marně hledám a ne a ne najít .Vím,že ho najdu dřív nebo později,ale zlobí mne to.Samozřejmě .že občas také zapomenu,ale myslím si,že to s mou pamětí není zlé.Hodně čtu .i na internetu a facebooku,dělám si různé testy na cvičení paměti atd.Nemáte nějakou radu? díky Pavlišová

Odpovědět
    Václav Posolda

    Dobrý den, těší mě, že jste si oblíbila tyto stránky. Paměť si ukládá informace v určitém kontextu. Určitě znáte, když pro něco jdete a najednou nevíte pro co. Vrátíte se do vedlejší místnosti a najednou si vzpomenete. Můžete zkusit použít podobný princip. Čím víc spojitostí si vytvoříte, tím je větší šance na vzpomenutí větší.

    Zkuste si vzpomenout: schovávala jste náhrdelník večer nebo ráno? Pokud večer, tak je větší šance, že si vzpomenete na místo ukrytu večer. Hrála Vám u balení věcí TV – zapněte si TV. Můžete si zkusit vytáhnout kufr, vyskládat oblečení atd…zkrátka si zkuste vytvořit co nejpodobnější situaci. Můžete přemýšlet a říkat si nahlas co jste dělala (pokud člověk něco vysloví nahlas, tak jeho mozek funguje trochu jinak, než když jen přemýšlí). Můžete popřemýšlet nad situací: když bych jela znovu na dovolenou, kam bych si náhrdelník schovala.

    A nakonec trochu kontroverzní rada: zkuste si dat trochu vína nebo jiného alkoholu. Tím se Vaše myšlení trochu uvolní a najednou si třeba vzpomenete. Doufám, že náhrdelník brzo najdete.

    Odpovědět
Přidejte odpověď

Zanechte komentář:

Nový online kurz: Trénink paměti
naučte se zapamatovat si cokoli

x