alkohol je špatný

Alkohol a jeho vliv na paměť při učení

Všichni nejspíš už slyšeli, že alkohol ničí mozkové buňky. Myslíte, že je to pravda? Mám pro některé z vás dobrou zprávu, alkohol mozkové buňky neničí, ale rozhodně mozku ani paměti nepomáhá. A jak alkohol škodí?

Dobré je vědět, že v mozku máme asi 85 miliard mozkových buněk a ty nám od určitého věku pomalu umírají, ale zároveň se vytváří i nové. Důležitější, ale než počet mozkových buněk, je počet spojení mezi těmito buňkami, každá z těch 85 miliard mozkových buněk může mít až 10 000 vzájemných spojení mezi sebou.

Alkohol dělá právě to, že nám zpomaluje spojení mezi těmito buňkami, takže se nám nevytváří tak kvalitní spojení mezi buňkami.

A jak to vypadá v praxi: představte si, že buňka A chce vytvořit nové spojení s buňkou B. Zapojíme do toho trochu fantazie: místo spojení si představte Kamion plný benzínu. Buňka A je město Brno, buňka B je město Praha.

První případ: Mozek vyšle signál kamionu, ať z Brna doveze benzín do Prahy. Kamion dojede z Brna do Prahy a spojení je vytvořeno.

Druhý případ: stejná situace kamion s benzínem trasa Brno Praha s tím rozdílem, že alkohol nám bude představovat díru v pneumatice a díru v nádrži s benzínem… a už asi tušíte, že když má kamion díru v pneumatice tak mu cesta musí trvat trochu déle a když má navíc díru v nádrži tak nedoveze všechen benzín, ale jen ten co mu nevytekl. Jen pro jistotu benzínem myslím informaci, stručně nová informace nebyla předána úplně celá a navíc byla předána pomaleji, ale ten kamion nejede jen do Prahy, on musí jed ještě do dalších stovek nebo tisíců měst, ale protože má díru v kole a informace z něj pořád mizí tak objede, třeba jen polovinu měst co měl na rozdíl od toho prvního případu.

Alkohol je tedy vážně tedy zabiják paměti!

Nejlepší pro nás by bylo - nepít - nebudeme si ale nalhávat, že by tuto radu všichni poslechli. Hodně důležité však je, aby člověk aspoň ten den, kdy  se něco učil, večer nepopíjel. Jinak se učivo díky alkoholu nevryje do paměti tak kvalitně, jak by mohlo.

Měli byste vědět, že pokud se naučíte nějakou látku tak váš mozek všechny nový informace v průběhu dne a hlavně v noci opakuje a víc upevňuje do paměti a alkohol právě tento proces silně narušuje.

PS: Já jsem si několikrát zkoušel po 3 pivech zapamatovat balíček karet (samozřejmě ty piva jsem pil v zájmu vědy :) a výsledek byl vždy hodně špatný.

Znáte 9 snadných Tipů k lepší paměti ? >> Klikněte zde <<

Zanechte komentář:

Zanechte komentář:

Nový online kurz: Trénink paměti
naučte se zapamatovat si cokoli

x