Muž řeší nebo přemýšlí nad nějakým problémem a každou chvíli asi dostane nápad jak ho vyřešit

NEJLEPŠÍ PAMĚŤ NA SVĚŤE

Určitě jste už někdy slyšeli o fotografické paměti a předpokládám, že byste ji chtěli mít. Fotografická paměť je však jen mýtus, o kterém se hodně mluví, ale nikdo na světě si nedokáže zapamatovat úplně vše, co chce. Existuje však několik výjimek lidí, kteří si dokážou zapamatovat velice dobře určitý typ informace.

Existuje muž, který si dokáže zapamatovat a zahrát jakoukoliv klavírní skladbu už po jediném poslechu, obrázky si třeba nepamatuje vůbec, ale hudbu ano. Jiný člověk si například dokáže zapamatovat a nakreslit celé město. Prolétne se vrtulníkem nad městem a potom celé město nakreslí do sebemenších detailů. Zajímavé je, že si dokáže zapamatovat detailně celé město, ale dejte mu do ruky třeba svatební kytici nebo pejska a chtějte po něm, aby je nakreslil, tak to nezvládne, prostě si jen pamatuje města a siluety. Každý z těchto zajímavých lidi má určitou zázračnou paměť, ale jen na něco.

Asi nejznámější byl muž, který bohužel nedávno zemřel. Tento muž se jmenoval Kim Peek - dalo by se o něm říct, že byl skutečná chodící encyklopedie. Kim Peekovi šlo velice dobře pamatování si knih, za svůj život si dokázal zapamatovat přes 12 000 knih a údajně z nich nezapomněl ani jediné slovo. Zkuste si představit, že dokážete z hlavy odříkat 12 000 knížek slovo od slova. Kdybyste si mysleli, že přečíst tolik knížek za život nejde, tak Kim Peek s tím neměl problém dokázal si totiž přečíst a zapamatovat 2 stránky za 8 sekund a nezáleželo na tom, jestli četl telefonní seznam nebo básně. A ještě zajímavější bylo, že dokázal používat obě oči nezávisle na sobě, takže si dokázal číst jedním okem levou stránku a druhým okem pravou.

Pokud těmto lidem závidíte, tak jim bohužel není moc co závidět. Většina těchto lidí s neuvěřitelnými schopnostmi mají společné to, že jsou Savanti, zjednodušeně - trpí lehčí formou autismu a jejich IQ dosahuje hodně nízkých hodnot. Často běžné věci jako uvařit si čaj nebo vyčistit si zuby bez pomocí někoho jiného nezvládnou.

U všech těchto lidí bylo zjištěno na stejném místě poškození levé části mozku a zajímavé je, že bylo zaznamenáno i několik případů, kdy obyčejní lidé po pádu nebo úderu do levé části mozku najednou dostali podobné zázračné schopnosti a z obyčejných lidí se stali třeba matematičtí geniové a podobně.

Takže nejspíše se dá říct, že určitý potenciál genia je v každém z nás, ale pokud bychom odstranili to, co ho brzdí, vzalo by nám to kus sama sebe a o určité vlastnosti bychom přišli.

Paměťového génia z Vás tato kniha neudělá, ale rozhodně vám pomůže.

Zanechte komentář:

Zanechte komentář:

Nový online kurz: Trénink paměti
naučte se zapamatovat si cokoli

x