luxusní místnost s paměťového paláce

PAMĚŤOVÉ PALÁCE - Jak si zapamatovat víc než 50 věcí?

Držitel Guinnessova rekordu Chao Lu si dokázal zapamatovat v přesném pořadí 67 890 čísel. Tento muž, stejně jako další paměťový šampioni, používá paměťové paláce.

A co to jsou paměťové paláce?

Paměťové paláce tvoří základ mnemotechnik a jsou to imaginární paláce, které si vytvoříte ve vaší mysli. Nemusí to být přímo budova, která představuje palác, ale může to být jakákoliv cesta, na které si zvolíte určitá místa, která vám budou sloužit k ukládání a vybavování si informací, které si chcete zapamatovat.

Do paměťového paláce si můžeme uložit různé typy informací od nejjednodušších věcí, jako jsou nákupní seznamy, různé typy učiva, balíčky karet, až třeba i po celé knihy.

A jak se takový paměťový palác vytvoří?

Není to vůbec nic složitého a rovnou se můžete podívat na stručný návod.

Paměťový palác by měl být pro začátek nejlépe nějaká cesta nebo místo, které dobře znáte. Může to být dům, v kterém bydlíte, cesta do školy (práce), obchodní centrum, ale může být vytvořen i z filmů nebo počítačových her.

Příklad: Bydlíte v 3 pokojovém domě? V každém pokoji si zvolte třeba 5 věcí (míst), které vás určitým způsobem oslovují a zůstávají na svém místě. V koupelně by to mohlo být například: umyvadlo, zrcadlo, záchod, vana, pračka. Někomu nemusí sedět pračka a má například v koupelně obraz se žabákem :), tak si zvolí místo pračky tento obraz.

Pokud jste si zvolili v každém ze tří pokojů 5 věcí (míst), vytvořili jste si 15 míst, která vám budou sloužit k ukládání si věcí, které si chcete zapamatovat. Teď byste si měli zavřít oči a vybavit si postupně každý z těch tří pokojů a v každém z nich si vybavit těch vašich zvolených 5 věcí (míst).

A teď si k těmto místům přiřazujeme věci, které si chceme zapamatovat.

Pokud si budete chtít zapamatovat balíčky karet, učivo a další složitější věci, budete k tomu muset znát určité postupy a mít i trochu zkušeností s paměťovými paláci. Proto bude lepší začít od lehčích věcí jako je například nákupní seznam.

Ted Vám stačí asociovat věci, které si chcete zapamatovat do míst ve vašem paměťovém paláci:

Seznam věcí, které si chceme zapamatovat:

brambůrky, lístky do kina, pivo, květinu, a třeba motorovou pilu 

Místa v koupelně: umyvadlo, zrcadlo, záchod, vana, pračka.

Příklady asociace:

umyvadlo a brambůrky: představte si, že doma nemáte dost talířů, tak vysypete brambůrky do umývadla a jíte je přímo z něj.

zrcadlo a lístky do kina: jdete třeba na film o King Kongovi? Představte si, že se podíváte do zrcadla a místo sebe v něm vidíte King Konga.

záchod a pivo: představte si, že vám doma vyhodili všechen alkohol. Jdete k záchodu, otevřete nádržku na vodu a z ní vytáhnete vychlazené pivo, které jste si tam schovali a máte radost, jak jste nad všemi vyzráli.

A další položky si můžete zkusit sami asociovat. A nezapomeňte, že se neklade žádné omezení, právě naopak - čím neobvyklejší, šílenější a emočně nabitější představu vytvoříte, tím lépe vám utkví v paměti.

Jakým způsobem si propojíte tyto položky vy?

vana a květiny:

pračka a motorová pila:

Až si propojíte 5 míst s 5 položkami, stačí vám zavřít oči a vybavit si jen: umývadlo, zrcadlo, záchod, vanu, pračku a automaticky se vám u každého místa vybaví i ta věc, kterou jste si chtěli zapamatovat.

Výhodou je, že si tímto způsobem dokážete vybavit bez problému i 50 položek...

A jak dlouho si tyto položky budeme pamatovat? To zaleží na tom, jak silnou jsme si vytvořili asociaci. Obecně lze říci, že po vytvořené asociaci, kterou si potom ještě jednou v hlavě zopakujeme, nám mohou v paměti zůstat i několik dní a pokud budeme dodržovat princip opakování, tak třeba i napořád.

Možná vám zabere trochu déle vytvoření si asociace dvou věcí, ale stačí několik hodin praxe a už si dokážete hravě zapamatovat věci rychleji, než by vám trvalo zapsat si je na papír (a hlavně - nehrozí vám riziko, že si ten papír necháte doma).

Nezapomeňte, že paměťové paláce tvoří základ mnemotechnik, proto jejich trénováním zlepšujete nejen svoji paměť, ale navíc i kreativitu a schopnost soustředit se.

Doporučuji vám si také přečíst tuto e-knihu zdarma, kterou jsem pro vás napsal, nenaučí vás zapamatovat si 67 890 čísel, jako to dokázal Chao Lu, ale určitě vám pomůže.

>> Stáhnout knihu zdarma <<

Ps: v nejbližší době se můžete těšit na video o paměťových palácích - videa jsou k dispozici zde

Stává se vám, že se něco perfektně naučíte a za pár dní si z toho pamatujete jen polovinu? Změňte to! Jak ? dočtete se zde

Zanechte komentář:

(2) komentáře

Jindřich

Ahoj mám dotaz, kdy použít na učení slovíček metodu paměťového paláce a kdy metodiku klíčového slova. Mám pocit, kdybych používal metodu paláce, tak si ho zachvíli zaplním a musel bych mít desítky místností. Taky je třeba si určitě místnosti uvolňovat. Díky za odpověď ☺️

Odpovědět
    Václav Posolda

    Zdravím :) to je dobrý dotaz. Za mě nejlepší způsob: Zapamatovat si slovíčka pomocí metody klíčového slova. Pak si do paláce uložit jen vjemy a ty do sebe navzájem propojovat pomocí příběhů (http://www.pametauceni.cz/clanek-2678-metoda-pribehu/) – takže si do jedné místnosti vložíte třeba 5/10 slovíček. Teoreticky nemusíte ani paláce používat… pokud si však chcete během dne (například při různém čekání ve frontě atd.) slovíčka opakovat, tak je dobré využít právě paláců.

    PS: Když si budete slovíčko pamatovat, můžete využívat opakování i pomocí metody představivosti.

    Odpovědět
Přidejte odpověď

Zanechte komentář:

Nový online kurz: Trénink paměti
naučte se zapamatovat si cokoli

x