Máte problém s pamatováním čísel?

Tento článek je o základní paměťové technice na zapamatování čísel. Po jeho přečtení a dodržení postupů si zvládnete zapamatovat třeba 20 ciferné číslo. Nejdříve ale trocha teorie:

Napadlo vás někdy, proč si špatně pamatujeme čísla?

Běžný postup u většiny lidí při zapamatování čísel je opakovat si čísla pořád dokola, a to není zrovna moc dobrý postup, protože stačí malé vyrušení a najednou máme všechny čísla přeházeny nebo nám zcela zmizí.

Čísla si pamatujeme špatně kvůli tomu, že to jsou abstraktní - pro naši paměť nic neříkající vjemy, a z toho důvodu jsou ponechávána v krátkodobé paměti (zjednodušeně - krátkodobá paměť filtruje, co pošle do dlouhodobé paměti a čísla tam posílat nechce, s výjimkou případů, kdy si čísla opakujeme tak dlouho, než si je násilnou formou přes tyto filtry prorveme).

U této mnemotechniky na zapamatování si čísel obcházíme paměťové filtry, tj. zapamatujeme si bez problému spoustu čísel klidně na několik dní, týdnů, měsíců….a ne jen na 20 sekund.

Jak si tedy pamatovat čísla? Místo čísel 0 - 9 si představíme neměnné obrazy, které do sebe propojíme. Lepší smysl vám to může dávat, až si to sami zkusíte.

Návod:

1. část: napište si pod sebe čísla 0 - 9

2. část: Ke každému číslu si přiřadíte nějaký obraz, který bude představovat vaše číslo, záleží jen na vás, jaký obraz si zvolíte.

Pro lepší zapamatování obrazu k číslu si může zvolit obraz, který má podobný tvar, jako vaše číslo, například číslo 1 pro vás může představovat obraz baseballové pálky (číslo 1 se jí podobá tvarem), ale můžete si za číslo 1 dosadit třeba draka nebo kytku záleží jen na vás, který obraz si zvolíte.

Pro inspiraci uvádím několik příkladů:

0 - vejce

1 - baseballová pálka

2 - labuť

3 - trojzubec

4 - židle

5 - pěst

6 - hrací kostka (padla šestka)

7 - trpaslík

8 - sněhulák

9 - nafukovací balonek

3. část: naučit se nazpaměť ke každému číslu obraz, který jste si pro to číslo zvolili.

Ověření: jaké obrazy si vybavíte za čísly: 2 3 5 7 9 1 6 8 4 0 povedlo se?

Pokud ano, můžete začít s dosazováním vašich obrazů za čísla a poté obrazy do sebe navzájem propojíte, tím si vytvoříte příběh. (více o propojování a metodě příběhu se dočtete zde)

číslo 12 může představovat: Před vámi na zemi leží baseballová pálka a přiběhne k ní labuť a odnese ji.

číslo 21 může představovat: Vidíte před sebou labuť, jak vytáhne z kapsy obrovskou baseballovou pálku. Jiný příklad: vidíte labuť, která se k vám blíží a až je kousek od vás, všimnete si, že má na křídle tetování baseballové pálky.

Chcete si zapamatovat váš bankovní pin 7539: představíte si, jak jdete k bankomatu, před ním tancuje 7 trpaslíků – jeden z nich najednou udeří druhého pěstí, ten si to nenechá líbit a vezme ze země obrovský trojzubec, ten je, ale na trpaslíka moc těžký, tak ho převáží a spadne i s ním na zem. Ostatní trpaslíci se mu smějí skřehotavým hláskem, protože se nadýchali helia z nafukovacího balonku. (více o vytváření příběhů se dočtete zde)

Pokud si tuto situaci vážně představíte, budete mít jistotu, že si váš pin budete pamatovat hodně dlouho.

Tento způsob můžeme používat i jako pojistku, protože občas se může stát, že nějaká informace, co máme v dlouhodobé paměti, se nám může zablokovat a vypadne nám najednou náš pin, i když jsme ho už zadávali třeba stokrát.

Teď si můžete sami zkusit tuto mnemotechniku a nezapomeňte, je dokázáno, že mnemotechniky zlepšují paměť, rozvíjejí kreativitu a dále pomáhají schopnosti soustředit se - trocha tréninku a vytváření příběhů vám půjde samo.

Zkuste si zapamatovat telefonní číslo vašeho známého: představte si ho před sebou a k němu si vytvořte příběh.

620 154 198 -

Chcete si toto číslo pamatovat třeba rok? Pak použijte principy opakování.

Tato mnemotechnika na pamatování si čísel je základní a má nevýhody, že je trochu pracnější (musíte spojovat moc obrázků) a později při ni dochází k časté podobnosti obrazu.

Na druhou stranu se dá velice snadno použít už několik minut po jejím seznámení. Tuto mnemotechniku je navíc vhodné si osvojit, než přejdete na účinnější paměťové techniky.

Dodatek: pokud chcete více trénovat kreativitu, můžete improvizovat a každé číslo pro vás může znamenat i jiný obraz.

Například číslo: 141212851 - dnes je 14.12. , 12 hodin a v tento čas vážím 85 kg a mám na stole kuře k obědu. :)

Stáhněte si 9 snadných Tipů k lepší paměti >> Klikněte zde <<

Zanechte komentář:

(2) komentáře

Je to dobré, ale teraz tá predstava, že sa mám učiť čísla a ešte k tomu navyše aj vymýšľať nejaké obrázky ma desí z toho uhla pohľadu, že sa mám sústrediť na číslo a podľa môjho názoru to zaberie príliš veľa času. Je to dobrý nápad, ale ja by som to neskúšala… :)

Odpovědět
    Václav Posolda

    Chápu. Podobný pohled má velká část lidí. Tyto techniky nemusíte používat pořád, ale třeba jen v situacích, kdy si nemůžete určité číslo za žádnou cenu zapamatovat. Jsou samozřejmě i efektivnější metody na pamatování si čísel. Čím více člověk tyto techniky trénuje, tím rychleji jde vytváření si příběhů a jejich zapamatování. A když člověk hodně trénuje, tak je schopný zapamatovat si třeba 40 čísel za 8.6 sekundy viz video: https://www.youtube.com/watch?v=hZ0O7H5kJek – vypadá to vážně šíleně :) .

    Odpovědět
Přidejte odpověď

Zanechte komentář:

Nový online kurz: Trénink paměti
naučte se zapamatovat si cokoli

x