na kalendáři je zakroužkováno určité datum symbolizuje to zapamatování si kalendáře

Jak přiřadit ke každému datu i den v týdnu?

Přiřadit ke každému datu i den v týdnu je velice snadná mnemotechnika.

Je jen potřeba si pamatovat, kterým dnem začínají jednotlivé měsíce. V podstatě se stačí naučit jen tuto věc a už můžete oslňovat své známé nebo si spočítat, jestli náhodou prázdniny či svátky nevychází na víkend :) .

Rok 2015 (stejný princip funguje i na rok 2016, 2017…):

Měsíce začínají dny:

1. leden ------- čtvrtek

1. únor -------- neděle

1. březen ---- neděle

1. duben ------ středa

1. květen ------ pátek

1. červen --- pondělí

1. červenec – středa

1. srpen ------ sobota

1. září ------------ úterý

1. říjen --------- čtvrtek

1. listopad ---- neděle

1. prosinec ----- úterý

Už známe, kterým dnem začínají jednotlivé měsíce, a teď budeme vždy při zjišťování dat z toho dne vycházet. Snadno si odvodíme, že 1. listopad je neděle tzn.+ 7 dalších dní bude zase neděle +7 dalších dní opět neděle…

Stručně: 1. den v měsíci je vždy stejný den, jako bude 8, 15, 22, 29 a pak si už vystačíme se základy matematiky.

Příklad:

14. listopadu je sobota (15. je neděle a předchozí den je tedy sobota)

17. listopadu je úterý (15. je neděle + 2 další dny = úterý )

18. listopad je středa (15. je neděle + 3 další dny = středa )

Víte, na který den vychází:

24. listopad je ?

9. listopad je ?

29. listopad je ?

Teď už víte, jak snadno jde přiřadit ke každému datu i den pomocí této mnemotechniky. Bylo to snadnější, než jste čekali?

Pokud si chcete tuto mnemotechniku trochu natrénovat, přikládám kalendář na rok 2015, kde si můžete snadno ověřit, jestli jste určili k datu správný den.

fotka kalendáře
fotka kalendáře
fotka kalendáře
fotka kalendáře

Existují i paměťové techniky, kterými dokážete říct, který den byl 7. 2. 1542 nebo, který den naopak bude 5.6. 2876….o tom, ale až třeba někdy příště…snad vám zatím bude stačit to, že si dokážete poradit s rokem 2015.

Jak si za několik minut zlepšit schopnost pamatovat si o desítky PROCENT ?? >>

Zanechte komentář:

(12) komentáře

Milena

Pro mě nic moc. Nejprve si musím zjistit, kdy začínají něsíce v roce, pak si je musím zapamatovat a pak můžu oslňovat okolí. Nedej bože, že se mě někdo zeptá na roky dopředu a nebo pozadu a budu vedle, jak ta jedle. To si můžu rovnou najít kalendář příslušného roku na netu a podívat se. Pro mě tedy opravdu nic moc.

Odpovědět
  Václav Posolda

  Chápu, že se bez toho člověk obejde. Určitě by to mělo člověka i bavit, tj pokud Vás to nezaujalo, tak nemá smysl do toho investovat čas. Třeba Vás jiné techniky zaujmou víc. Přeji hodně úspěchů a děkuji za Váš pohled.

  Odpovědět
   František Marcín

   :-) :-) Kdyby k ničemu..tak k procvičování paměti naprosto super :-) :-) :-) :-)

   Odpovědět
    Václav Posolda

    Skvělý přístup :)

    Odpovědět
František Marcín

Vážený pane Posolda. Dny určitě zkusím :-) :-) Ale jestli mohu, tak jak jsem si zapamatoval životně důležitá čísla. Stále jsem si pletl čísla Hasiči, policie a zdravotníci.
Napadla mě tato posloupnost //dle Vaší rady vytvořit příběh..// Vypukne požár. Musí se uhasit první, dříve než přijede záchranka a policie. Lékaři musí zajistit životní funkce postižených a teprve pak dostane příležitost policie k prošetření požáru. Takže hasiči jsou první.. 150-, Záchranka druhá, 155 a naposledy policie 158.. :-) :-) No a podle tohoto příběhu Vám okamžitě řeknu číslo kdykoliv :-) :-) :-)
Tím pádem zmizel strach že nebudu vědět kam okamžitě volat první a jaké číslo, kdyby bylo třeba :-) :-) Díky moc :-) :-)

Odpovědět
  Václav Posolda

  Je to skvělý a praktický příběh :) Těší mě, že se snažíte rady ihned používat v praxi. Máte pravdu, díky takovému příběhu si člověk na čísla snadno vzpomene, i když se stana nějaká stresující událost. Příběh člověk nezapomene, ale čísla ve stresu často ano. Děkuji za inspiraci (pro mě i pro čtenáře).

  Odpovědět
   Mirka

   Ano, pane Posoldo, vytvářet si příběhy je úžasná metoda! Taky mi kdysi spadla malá dceruška ze skluzavky a hystericky jsem volala 150, ať přijede záchranka!!! Nepustila jsem je ke slovu, stále plakala, že ať přijedou okamžitě – a až pak se chudáci ke slovu dostali, aby mi řekli, že volám hasiče. Od té doby jsem se stále bála, že kdyby někdy byla zase potřeba, že to zase ve stresu popletu. Teď už tedy ne, i díky panu Marcínovi. A jinak z holčičky je šikovná maminka a čísla si neplete. :-)))

   Odpovědět
    Václav Posolda

    Děkuji za sdílení zkušeností. Určitě nejste první ani poslední člověk, kterému se něco podobného stalo. Takové situace dokáží naši paměť pěkně pozlobit. Hlavně, že vše dobře dopadlo. Mějte se krásně :) Vašek

    Odpovědět
Kvetuse

Ta krizova cisla jsem se naucila,hasici-150-nula rybnicek,policie-158-pouta a 155 si pamatuje skoro kazdy

Odpovědět
  Václav Posolda

  Těší mě, že Vás toto téma zajímá. Přeji mnoho úspěchů :)

  Odpovědět
  Miroslav

  Doplním 155 připomíná vozícek invalida, tudíž lékařskou pohotovost.

  Odpovědět
   Václav Posolda

   Máte pravdu. Děkuji za inspiraci.

   Odpovědět
Přidejte odpověď

Zanechte komentář:

Nový online kurz: Trénink paměti
naučte se zapamatovat si cokoli

x