Online kurz: Trénink paměti
   naučte se zapamatovat si cokoli 

Co to je rychločtení? A jak se ho naučit?

Představte si, že byste za stejný čas, ve kterém přečtete jednu knihu, dokázali přečíst ne jednu knihu, ale hned dvě takové knihy nebo tři nebo dokonce čtyři. A i kdybyste dokázali všechny tyto knihy přečíst několikanásobně rychleji, věděli byste z nich stejné množství informací jako z knihy, kterou byste četli běžným způsobem.

Hodilo by se vám číst takto rychle? A jde to vůbec?

Jak tušíte, odpověď je ano.

Nejdříve ale upřesním, co je to rychločtení.

Rychločtení je rychlejší čtení, u kterého více porozumíte textu a více se u něj soustředíte. Ano je to vážně tak. Čtete rychleji, soustředěněji a není to na úkor pochopení textu, jak by se člověku logicky mohlo zdát. Na úkor pochopení je to jen v případě, že člověk není v rychločtení vytrénovaný a zkouší pouze číst rychleji.

A kolikanásobně se můžete naučit číst rychleji? Na tuto otázku neexistuje univerzální odpověď. Záleží totiž na tom, jak rychle a jakým způsobem čtete text nyní.

Pokud patříte mezi průměrné čtenáře, bude vaše rychlost čtení přibližně 180 slov za minutu. David Gruber (expert na rychločtení) říká: průměrný absolvent zhruba 25 hodinového základního výcviku v rychločtení čte rychlostí 400 – 500 slov za minutu, při zhruba jeden a půl krát lepší chápavosti. A asi 15 procent absolventů jeho kurzu zvládne 600 – 700 slov za minutu a asi jeden ze sta zvládne až 1000 slov za minutu.

Pokud jste k rychločtení neměli moc důvěru, anebo jste si pomysleli, že vám to nepůjde, uvidíte, že i vy dokážete číst minimálně 2,5 x rychleji, než jste četli doposud.

Nevýhoda rychločtení je, že je lze použít na lehký nebo středně těžký text. Například při čtení emailů, románů, procházení dějin české literatury atd. rychločtení využijete, ale pokud byste měli rychločtením procházet například skripta pro mediky, tak asi úspěšní v pochopení čteného textu nebudete.

Nedokážete si představit, že byste dokázali číst několikanásobně rychleji než teď?

Pokud byste četli stejným způsobem jako dosud, nejspíš byste to vážně nedokázali. Jde však o to, že většina lidí při čtení dělá spoustu chyb, které si ani neuvědomuje.

A jak je možné, že při rychločtení dokážeme více porozumět textu než při obyčejném čtení? Je to z toho důvodu, že náš mozek dokáže pracovat rychleji, než my dokážeme číst. To je také důvod, proč nám při čtení mohou občas odbíhat myšlenky někam jinam – mozek se u čtení chvílemi nudí. Pokud dokážeme zvýšit rychlost našeho čtení, tak náš mozek nebude mít čas na jiné myšlenky, protože bude muset zpracovávat více textu a bude dostatečně vytížen.

Já osobně využívám rychločtení už několik roků. Pokud se i vy chcete o rychločtení dozvědět více informací nebo se chcete rychločtení naučit, můžete zdarma vstoupit do neplacené části online kurzu od Davida Grubera, který vás rychločtení naučí. Prohlédnout kurz > >


Všechny neplacené části kurzu rychločtení si můžete přehrát ZDE > > 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  •  
     
  • Kontakt

    Tel. 739 619 543
    vaclavposolda@pametauceni.cz