muž který přemýšlí a nemůže se vzpomenout ale za chvíli snad příjde na to na co myslel

Jak si pamatovat svátky všech jmen v kalendáři

Jak přiřadit ke každému dnu v kalendáři i jméno člověka? Zapamatování si všech kalendářních jmen i s daty by bylo běžnou metodou hodně namáhavé a zdlouhavé. My na to půjdeme chytřeji a využijeme hravé a kreativní paměťové techniky. Budeme zde opět využívat paměťových paláců a metody příběhu.

Abychom měli snadný přehled a věděli, které jméno přiřadíme ke kterému měsíci a konkrétnímu datu, musíme si nejdříve vytvořit určitý systém. Tento systém si vytvoříme právě pomocí paměťových paláců.

Postup:

Vytvoříme si tedy 12 paměťových paláců a každý z těchto paláců nám bude představovat jednotlivé měsíce. Takže palác č.1 bude Leden, palác č.2 Únor...

Každý měsíc má přibližně 30 dní, nejvhodnější tedy bude, aby každý náš palác měl 6 míst. Na každé místo si tedy budeme ukládat pět jmen, takže pro nás bude velice snadné najít jméno a odpočítat si k němu datum.

Pamatování jmen:

Pokud si budeme chtít zapamatovat a vložit do našeho paláce například jméno Jaromír můžeme to udělat několika způsoby.

1) Znáte někoho, kdo se jmenuje Jaromír?

Můžete tedy do svého paláce vložit například Jaromíra Jágra.

2) Máte nějakou svoji asociaci k určitému jménu?

Například když se řekne David, vždy si vzpomenete na svého kamaráda, který má na sobě pokaždé roztrhané rifle. Takže roztrhané rifle pro vás budou představovat jméno David.

Další příklad Jaromír: mně se hned vybaví Jaromír Jágr, který hraje hokej, takže hokejka pro mě může představovat jméno Jaromír.

3) Co by pro vás mohlo představovat samotné jméno člověka?

Slovo Jaromír obsahuje dvě slova: jaro a mír. Pro mě je představa jara, že všechno kvete a rozzařuje se. Za jménem Jaromír bych si tedy představil člověka, který má úsměv od ucha k uchu, vypadá moc pozitivně a mírumilovně.

Hned se můžeme podívat, jak tato metoda tedy funguje v praxi. Budeme si chtít zapamatovat prvních 10 dní v lednu. Jména si tedy budeme ukládat do paměťového paláce č. 1 a využijeme jen 2 míst.

Pokud jste si paměťový palác nevytvořili, tak vaše první místo může být například ve vaší koupelně a druhé v kuchyni.

Na první místo (do koupelny) si tedy budeme chtít uložit: Nový rok, Karina, Radmila, Diana, Dalimil.

Ukázka, jakým způsobem bych si tato jména převedl já do uchopitelnější podoby:

1. Nový rok – pro mě představuje oslavu a výbuchy.

2. Karina – představím si dívku, která má na hlavě velké písmeno K, které je vytvarováno z rýny.

3. Radmila – někdo se rád myje

4. Diana – Diana Kobzanová

5. Dalimil – Vím, že v mém příběhu se někdo bude rád mýt (Radmila), tak do tohoto kontextu použiji i to, že se někdo bude dál mýt (Dalimil).

Nyní si už stačí vytvořit příběh a všechny tyto informace pospojovat do sebe. A jako vždy, čím absurdnější, barevnější, vtipnější, emočně nabitější, přehnanější, zkrátka čím neobvyklejší představu si vytvoříme, tím lépe nám zůstane v naší paměti.

Ukázka příběhu:

Otevřete dveře do koupelny a tam vše vybuchuje a lítají petardy. V té koupelně spatříte dívku, která má na hlavě velké písmeno K, které je vytvarované z rýny (Karina). Vy se té dívky zeptáte, co dělá ve vaší koupelně a ona vám odpoví, ať ji neotravujete, že by se teď ráda umyla (Radmila). Až si dívka umyje obličej, tak zjistíte, že je to Diana Kobzanová. Začnete na ni mluvit, ale ona vás vůbec nevnímá a jen se dál myje (Dalimil).

Velice důležité je si tento příběh vážně ve vaší koupelně představit, jedině tak vám zůstane ve vaší paměti. Prvních 5 svátků je za námi a hned se pustíme do dalších pěti.

Na druhé místo (do kuchyně) si budeme chtít uložit: Tři králové, Vilma, Čestmír, Vladan, Břetislav.

Ukázka, jakým způsobem bych si tato jména převedl já do uchopitelnější podoby:

1. Tři králové

2. Vilma – Někdo vyje

3. Čestmír – létající Čestmír (postava z pohádky)

4. Vladan – Vladko z vyvolených, ale trochu mám strach, abych si nepopletl jméno Vladan třeba s Vladislavem. Ve slově Vladan je i název dan, který symbolizuje označení karatistického stupně. Představím si tedy Vladka, jak má na sobě karatistické kimono.

5. Břetislav – u tohoto jména mě okamžitě napadne slovo břitva. Hned mě také napadlo, že Vladko z vyvolených často nadával, takže mně toto slovo krásně zapadne do příběhu.

Ukázka příběhu:

V kuchyni vidíte Tři krále, kteří vyjí (Vilma) ven z okna. Najednou k těm třem králům dolítne létající Čestmír a na něm sedí Vladko v kimonu (Vladan). Vladkovi se vůbec nelíbí, že ti Tři králové vyli z okna, tak jim začne nadávat slovy ostrými, jak břitva (Břetislav).

A zas si zkuste tento příběh na několik sekund představit. Můžeme do toho zapojit i emoce...

A stejně budete postupovat s celým kalendářem. Vhodné také je nejdříve si jména několikrát přečíst. Vytvořit a představit příběh a poté znovu si tato jména přečíst. Tím docílíte toho nejefektivnějšího uložení do vaší paměti. Samozřejmě nezapomínejte také na principy opakování.

Nyní jste si zapamatovali 10 svátků. Pokud si zapamatujete zítra dalších 10 svátků a pozítří dalších 10, tak už umíte skoro celý leden. Sami vidíte, že tato metoda nestojí žádnou námahu a s výsledky, kterých můžete pomocí ni dosáhnout, zaručeně ohromíte své okolí.

Jedná se také o paměťovou techniku, tedy tímto trénováním budete rozvíjet nejen svoji paměť, ale i soustředění, představivost a kreativitu. A nezapomínejte, čím častěji budete mnemotechniky trénovat, tím snadněji a rychleji vás budou tyto příběhy napadat a hlavně vaše paměť se bude celkově lepšit.

eBook 9 tipů k lepší paměti ke stáhnutí zde >>

Zanechte komentář:

Zanechte komentář:

Nový online kurz: Trénink paměti
naučte se zapamatovat si cokoli

x