Jak porazit stres u zkoušky

Pokud chcete porazit svého nepřítele, nejdříve ho musíte poznat. Stejné pravidlo platí i u stresu, pokud nad ním chcete zvítězit, musíte aspoň trochu vědět, jak tato emoce funguje.

Stres, podobně jako strach, vznikl původně jako obranný mechanismus našeho těla, který měl v minulosti za cíl okamžitě reagovat na závažné, ale pomíjivé nebezpečí například v podobě útočícího zvířete. A po tomto útoku se tělo vrátilo opět do své rovnováhy.

Během stresové reakce dochází k vylučování stresových hormonů, které nám mají pomoci k podání maximálního výkonu - alespoň to tak platilo v minulosti. Dnes už na nás zvířata běžně neútočí, ale naše tělo často reaguje na určité situace stejně, jako reagovalo v minulosti například na útok tygra. Tyto situace nastávají většinou v případech, kdy se cítíme ohroženi a je na nás vyvíjen velký tlak, například před zkouškou.

Problematika stresu je velice rozsáhlé téma. Pro nás je však podstatné uvědomit si, že stres je přirozená reakce našeho těla, která původně vznikla, aby nám pomohla, 

a proto bychom se na stres měli snažit dívat tímto způsobem. Stres je emoce, která se nám snaží pomoci. Důležité však je udržet si míru stresu v únosné míře, abychom se nestali jeho otroky.

A jak tedy bojovat se stresem?

Možná vám pomůže už jen uvědomit si, že v tom nejste sami a že stres pociťují všichni. Zkrátka každý normální člověk, který je dostatečně inteligentní na to, aby pochopil, že se ocitl v závažné situaci, bývá také ve stresu a pociťuje strach. Nemusíte se cítit divně nebo si o sobě myslet, že jste zvláštní, prostě stres i strach je součástí života všech lidí.

Stresu nesmíte věnovat svoji pozornost. Pokud začnete stresu věnovat příliš velkou pozornost, začnete mu také propadat a hlavou vám začnou probíhat katastrofické scénáře. Pokud tedy před zkouškou začnete pociťovat stres, začněte ihned myslet na něco jiného. Můžete také začít provádět nějakou činnost, při které bude váš mozek dostatečně zaměstnán a nebude mít čas na to věnovat se stresu.

Existuje naprosto jednoduchá metoda, která vám pomůže během několika desítek sekund zmírnit váš stres. Je známo, že to, jak se cítíme, se odráží i na postoji našeho těla. Zajímavé však je, že to funguje i opačně, tedy postojem svého těla můžeme ovlivnit naše pocity. Jak tedy zmírnit svůj stres? Stačí, když si najdete nějaké odlehlé místo a zvednete ruce nad hlavu, jako byste zrovna vyhráli olympiádu, začnete snožmo skákat na místě a vydržíte to po dobu jedné minuty. Ano, už chápete, proč je lepší si najít odlehlé místo, protože pokud vás někdo uvidí, tak mu jen těžko budete vysvětlovat, co děláte :). Je to sice zvláštní metoda, ale spolehlivě funguje a pomůže vám zaručeně zmírnit váš stres. S největší pravděpodobností si také po několika desítkách skoků uvědomíte, co to vlastně děláte, takže se ještě začnete sami sobě smát, což vám samozřejmě taky pomůže. Nevěříte? Není nic jednoduššího než si to třeba hned vyzkoušet.

Na závěr je také zajímavé uvědomit si, že stres vzniká na základě situací, které náš mozek vyhodnotí jako stav ohrožení. Situace – tedy vnější okolnosti - nejsou důležité, důležité je, jak situaci vyhodnotí náš mozek! Na základě této informace tedy můžete popřemýšlet o situacích, které jsou pro vás stresující a zkusit si odpovědět, proč vás tak stresují. A třeba vám odpovědi na tyto otázky pomohou i více poznat sami sebe.

Zanechte komentář:

Zanechte komentář:

Nový online kurz: Trénink paměti
naučte se zapamatovat si cokoli

x